Hala Stulecia zdobyta! Festiwal Asymmetry 5.0 w nowej przestrzeni. Znamy termin, miejsce i pierwsze gwiazdy.

Asymmetry Festival odbędzie się w dniach 1-4 maja 2013 we Wrocławiu. Pierwsze zespoły, które potwierdziły swoją obecność to Mayhem i Amenra. Negocjacje w sprawie miejsca festiwalu zakończyły się sukcesem. Asymmetry 5.0 odbędzie się w przestrzeniach jednej z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Hali Stulecia.

Wielką gwiazdą festiwalu będzie norweska grupa Mayhem, zaliczana do klasyków i prekursorów black metalu. Zespół w 1984 roku powołał do życia gitarzysta i lider Aarseth. Na przestrzeni lat skład zespołu mocno się zmieniał, a po śmierci Aarsetha na dwa lata został nawet rozwiązany. Po reaktywacji udało mu się zachować charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Mayhem ma na swoim koncie cztery studyjne albumy, lecz swoją pozycję ugruntował pierwszym z nich „De Mysteriis Dom Sathanas”, z którego pochodzi najbardziej znany utwór „ Freezing Moon”.

Kolejną gwiazdą Asymmetry będzie belgijski, post-hardcorowy zespół Amenra. Organizatorzy, na wyraźne życzenie publiczności, postanowili po raz kolejny zaprosić Belgów do Wrocławia. Grupa powstała w 1999 roku. Muzykę Amenra charakteryzuje krzykliwy wokal, niskie brzmienia, mocne uderzenia perkusji i chropowate riffy. Ich największa tajemnica i magia tkwi
w występach na żywo. Umiejętnie przeplatają ciężkie klimaty psychodelicznymi, spokojniejszymi fragmentami. Niejednokrotnie występowali z Red Sparowes, The Locust, Knut czy Pelican.